האם אפשר להתחרט או לשנות הסכם גירושין?

להחליט על גירושין זהו אף פעם לא צעד פשוט, מדובר בתהליך קשה וכואב שיש לו המון השלכות. ישנן דרכים רבות לסיים את הנישואין, כאשר הדרך הראויה ביותר היא על ידי גישור גירושין. הגישור מתבצע על ידי מגשר/ת שמתפקדים כצד שלישי ונטול אינטרסים, פועלים באופן מקצועי ועוזרים לשני הצדדים להגיע להסכמות ולגבש אותן לכדי הסכם תקף. לעיתים חולפים כל כך הרבה מים בנהר לאורך השנים מרגע החתימה על ההסכם, הנסיבות שלכם או של בני הזוג עשויות להשתנות וייתכן שדברים מסוימים שהסכמתם עליהם במהלך הגירושין כבר לא יהיו רלוונטיים או שיהיה צורך להעריך אותם מחדש. 

מה עושים במקרה כזה? האם אפשר לשנות את ההסכם או לבטל אותו? והאם יש מקום לחרטות? לפניכם התשובות. 

מה עושים אם הסכם הגירושין פתאום אינו מתאים?

גם אם ערכתם את הסכם הגירושין אצל מגשר/ת, הגעתם להסכמות, וסיימתם את הנישואין ברוח טובה, יכול מאוד להיות שלאחר זמן מה תגלו שיש סעיפים בהסכם שפחות נוחים לכם או לא כל כך מתאימים לכם. קחו בחשבון שהסכם גירושין הוא חוזה משפטי, לאחר שהוגש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני הוא בר תוקף לכל עניין ודבר. השופטים או הדיינים יוצאים מנקודת הנחה שחתמתם על ההסכם מתוך רצון חופשי ולאחר שהבנתם את סעיפיו. לכן אם תרצו לבטל את החוזה מבחינה משפטית, תוכלו לעשות זאת על בסיס הסיבות שמבטלות כל חוזה באשר הוא, כמו למשל הטעייה, כפייה, עושק או טעות. תוכלו לטעון לביטול אם לא ידעתם על מידע רלוונטי חשוב במועד החתימה, לעומת זאת יהיה לכם הרבה יותר קשה להוכיח עילות אחרות כמו למשל שלא הבנתם את ההסכם נכון או שחתמתם עליו בכפייה. 

האם טעות בכדאיות העסקה זו עילה מספקת?

לא פעם אנשים חותמים על הסכם שנראה להם מיטבי ולאחר שעושים מעט "סקר שוק" מגלים שהתנאים שחתמו עליהם לא ממש טובים. כך למשל יש כאלו שמקבלות מזונות גבוהים יותר או שהסדרי הראייה שקבעו הרבה יותר נוחים. אולם בפועל, טעות בכדאיות העסקה אינה מהווה עילה לביטול הסכם. כאשר חותמים על הסכם עליכם לוודא קודם כל ולפני הכל האם העסקה טובה עבורכם, ובשום מקרה אל תמהרו לחתום רק כדי לסיים את התהליך כמה שיותר מהר ולהתגרש, בייחוד כשזהו הסכם מחייב. החוק אינו מגדיר "הסכם גירושין סביר" והמון פעמים זוגות שונים עושים וויתורים גדולים. עליכם לדעת שלא יהיה פשוט להוכיח את העילות שהוזכרו כאן, במידה ותרצו לבטל את ההסכם. 

באילו מקרים כן אפשרי לפתוח את הסכם הגירושין?

  • מקרים קיצוניים – ניתן לפתוח את ההסכם במידה ורק אחד מהצדדים היה מיוצג על ידי עורך דין בעוד שהשני לא, במקרה שאחד הצדדים סבל מחולשה פיזית או שכלית ונוצל על ידי הצד השני בעת החתימה על ההסכם וכדומה. 
  • שינוי נסיבות מהותי – עוד סיבה לפתוח את ההסכם היא שינוי מהותי בנסיבות החיים כמו למשל זכייה בלוטו של אחד מהצדדים. שינוי שכזה בחיים מאפשר לפתוח את ההסכם כדי לבצע בו שינויים בהתאם למציאות החדשה. 
  • עקרון טובת הילד – סוגיות קבועות הקשורות לטובת הילד מאפשרות לפתוח את ההסכם בכל עת. כאשר הנסיבות מתאימות וחל שינוי מהותי בנסיבות אפשר להגיש תביעה לשינוי ההסכם, אך לא לביטולו. בין הנסיבות שמאפשרות את פתיחת החוזה: דמי מזונות, הסדרי ראייה ומשמורת על הילדים

אז כן, אפשר לשנות, להתחרט ואף לבטל הסכמי גירושין. יחד עם זאת חשוב להבין כי לרוב הדבר כרוך בהליך לא פשוט ונטל ההוכחה יוטל עליכם. 

ניווט