גישור עסקי

גישור עסקי

סכסוכים עסקיים עלולים להתרחש כמעט בכל יום, ובכל מקום עבודה. זה טבעי. אולם בעוד שישנם סכסוכים "בריאים" שמצליחים להסתיים על ידי התדיינות והפקת לקחים, יש גם סוגים אחרים של סכסוכים, אשר ללא התייחסות מתאימה, יכולים רק להחמיר ולהזיק, בין אם למוניטין של העסק ובין אם למורל ולרמת הפרודוקטיביות של העובדים. כמו כן סכסוכים כאלו עלולים גם לחשוף את העסק לתביעות ולשנים של דיונים בבית המשפט. במצבים כאלו גישור עסקי יכול להיות הפתרון. גישור עסקי זו דרך מעולה לפתירת סכסוכים והגעה לעמק השווה, ולא בכדי, המון חברות ועסקים מאמצים את התהליך של גישור עסקי כאשר ברצונם לפתור קונפליקטים בתוך ומחוץ לארגון.

אל תאמרו "אצלנו זה לא יקרה"

סכסוכים וקונפליקטים עסקיים יכולים להתרחש, שומעים עליהם חדשות לבקרים. לא מזמן עלה מאמר באתר ה- Business Insider על עשרת הסכסוכים העסקיים הגדולים ביותר בעשורים האחרונים, כאשר 40% מתוך 10 סכסוכים הגיעו להסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט. במקום הראשון "זכה" הסכסוך על הפרת זכויות יוצרים בין חברת הסלולר אריקסון לבין הענקית Apple   אשר נמשך שנה וחצי עד ששני הצדדים הצליחו להגיע להסכמה ביניהם.

אז נשאלת השאלה, למה לבחור בגישור עסקי ולא להמשיך את התהליך בין כותלי בית המשפט? לתהליך הגישור יש המון יתרונות על פני הליך משפטי:

  • בירוקרטיה – בגישור בירוקרטיה כמעט ולא קיימת. התהליך כולל רק את אישור ההסכם בפני בית המשפט על מנת לתת לו תוקף של פסק דין.
  • עלויות – גם אם תבחרו במגשר פרטי במחיר גבוה, עדיין העלויות של הליך גישור עסקי יהיו נמוכות בהרבה מהליך משפטי ומשכר טרחה לעורך דין.
  • גמישות –  בהליך גישור תוכלו לקבל מענה לכל היבטי הסכסוך שלכם מבחינה כלכלית, משפטית ופסיכולוגית. כמו כן אין גבול לפתרונות שאפשר להציע.
  • זמינות – הליך הגישור העסקי זמין עבורכם מהיום למחר! זאת להבדיל מקביעת מועד לדיונים בבית המשפט.
  • סודיות – הליך הגישור מתבצע בדיסקרטיות מלאה ותוצאותיו, לבחירת הצדדים, אינן מפורסמות. זאת לעומת דיונים משפטיים ולהם תיעוד ציבורי.

האם נוכל למנוע סכסוכים עסקיים?

סכסוכים עסקיים וסכסוכים בכללי הם בלתי נמנעים, בשוק התחרותי שקיים כיום, עסקים לא יכולים להיות חפים לגמרי מדאגה. יחד עם זאת, כן ישנם צעדים שאפשר לנקוט על מנת להקטין את החשיפה ולמזער את הנזקים האפשריים. כך למשל הצבת נהלים ברורים ושמירה על תקנות החוק אלו צעדים שיהפכו את העסקים לפגיעים פחות. יחד עם זאת, לעיתים הסכסוך מתעצם באופן בלתי נמנע ואז חשוב מאוד לבחור כיצד לנהל אותו נכון. כאשר שני הצדדים מבינים שצריך לפנות לגורם חיצוני ונכונים ללכת לגישור עסקי, יהיה קל יותר לחשוב על פתרון שאתו יסכימו ולנסח הסכם הוגן בעל תוקף משפטי.

כיצד עובד גישור עסקי?

גישור עסקי נעשה ברצון לכן השלב הראשון בתהליך הוא לגרום לשני הצדדים להסכים לקחת חלק בתהליך. במידה ושני הצדדים החליטו שגישור הוא הדרך הנכונה ביותר עבורם יש למצוא מגשר או מגשרת. בעוד שלמגשרים שונים יש שיטות משלהם, המבנה הבסיסי של תהליך הגישור עקבי. במהלך הפגישות המגשרים מספקים את כל המידע על התהליך כדי שכל הצדדים ידעו למה לצפות, ואוספים כמה שיותר פרטים כדי להבין את הרקע של הסכסוך. הפגישות נערכות במקום ניטרלי באווירה נינוחה ונעימה. למרות שהאינטראקציה עשויה להיות מעט מתוחה, המגשר העסקי הנכון יכול לגרום לשני הצדדים לתקשר, ולזהות יעדים משותפים במטרה להגיע לפתרון שמקובל על שני הצדדים.

איך למצוא מגשר עסקי?

ברגע ששני הצדדים החליטו שגישור עסקי זו הדרך הנכונה ביותר עבורם, זהו השלב למצוא את המגשרת או המגשר שילוו אותם לאורך התהליך, החל מפגישת הייעוץ הראשונה ועד לחתימה על הסכם. קחו בחשבון שלא כל מי שמציג את עצמו כמגשר אכן בעל הניסיון המתאים וחשוב מאוד לבחור באנשי מקצוע בעלי ההכשרה, המקצועיות והניסיון הדרושים. עליכם למצוא מגשרים שמומחים בגישור סכסוכים עסקיים ואל תחששו לשאול שאלות שחשובות לכם כדי להחליט. כמו כן הקפידו לבחור במגשר או מגשרת שיש לכם כימיה אתם, סיכויי ההצלחה של הגישור גדלים כאשר ישנו בסיס של אמון ועליכם להתחבר באופן אישי לבן האדם שיושב מולכם ומלווה את התהליך.

אילו תרחישים גישור עסקי מכסה?

גישור עסקי הוא תחום כל כך רחב, שמכסה כל כך הרבה סוגים של תרחישים, עד כי הגדרה "יבשה" לא תעשה עמו צדק. הצדדים המעורבים יכולים להיות בעלי יחידים, בעלי עסקים תאגידים, בנקים, חברות נאמנות, גופים ממשלתיים, קבלנים, חברות ביטוח ועוד. הגישור העסקי יכול לתת מענה במקרים שונים ומגוונים כמו למשל פשיטת רגל, מחלוקות בעסקים משפחתיים, אפליה בעבודה, תביעות וסכסוכי ביטוח, סכסוכי עובדים במקום העבודה, סכסוכי נדל"ן בין מוכרים לקונים, תביעות נזיקין ופציעות כתוצאה ממוצרים פגומים, תביעות משפטיות כנגד עסקים קטנים, סכסוכי בניה, והיריעה עוד רחבה. סכסוכים נמצאים בכל מקום, אי אפשר להימנע מהם אך כן אפשר לפתור אותם בהצלחה.

המגשרים הגישה הנכונה לפתרון סכסוכים

עד כמה שסכסוכים עסקיים יכולים להיראות מאיימים, חשוב לזכור שהם שכיחים מאוד וכל עוד בוחרים לעבוד לפי הנהלים והתקנות, אין צורך לדאוג. אולם אם המצב חורג משליטתכם ואינכם מצליחים לפתור את הסכסוך בכוחות עצמכם, גישור עסקי הוא פתרון מעשי לרשימה ארוכה של סכסוכים הקשורים לעולם העסקים. הצוות המקצועי של המגשרים מומחה בתחום הגישור ועושה זאת במקצועיות ותוך ליווי אישי. לאורך הפגישות לומד את הרקע משני הצדדים, ולאחר מכן מסייע להם לגבש הסכם שאתו כולם יוצאים מרוצים. בניגוד להליך משפטי, הגישור חוסך זמן יקר וכסף ומאפשר להגיע לכדי הסכם בעל תוקף משפטי, כאשר שני הצדדים שותפים לתהליך ומחליטים יחדיו על הפתרון המתאים.

אם הבנתם שגישור זו הדרך המתאימה לכם, אצלנו במגשרים תמצאו מגשרים מוסמכים ומקצועיים שיקשיבו לשני הצדדים, יציעו פתרונות יצירתיים ויעזרו לכם להגיע להסכם הוגן. זקוקים למגשר עסקי? צרו עמנו קשר או תאמו פגישת ייעוץ ונשמח להציג בפניכם את כל הדרכים האפשריות לסיום הקונפליקט.