תכנון כלכלי בגירושין

רוב הזוגות שנכנסים להליכי גירושין דואגים מאוד לפן הכלכלי. בכל זאת, מדובר במציאות חדשה ומאוד מורכבת מכל הבחינות. ישנם זוגות שלא מוצאים כוחות להתעסק עם הבנק והחשבונות בזמן שהמשפחה מתפרקת, בעוד שאחרים פוחדים ממה שיקרה לאחר הפרידה אם כבר במהלך תקופת הנישואין לא התנהלו לא נכון כלכלית. כניסה לתהליך גירושין מייצרת המון פחדים אצל זוגות לצד אי וודאות לגבי עתיד חשבון הבנק. לכן תכנון כלכלי הוא מהלך מאוד חשוב והכרחי, בכוחו להפיג חששות ותסכולים וגם להקל מאוד על המצב הרגשי. 

כיצד מסתגלים למציאות החדשה?

כאשר נפרדים המציאות משתנה מקצה לקצה ואתה גדלות ההוצאות במידה משמעותית. אם עד הפרידה התנהלתם כמשפחה וניהלתם יחד כזוג משק בית אחד וחשבונות משותפים, לאחר הפרידה יהיה עליכם לנהל שני משקי בית, שני חשבונות בנק ויותר, מה גם שהתשלומים השונים יגדלו. אך למרות שההוצאות גדלות לאחר הגירושין ההכנסות נשארות אותו הדבר ולכן עליכם לעשות חישוב מסלול מחדש ולהיערך בהתאם למציאות החדשה שלכם.

זה הזמן להיערך בהתאם ולהתחיל לתכנן

הליך הגירושין כמו מזמין אתכם לארגן את חייכם מחדש, גם מהבחינה הכלכלית. ככל שתשלטו בתקציב החודשי שלכם, כך תהיו הרבה יותר רגועים ושלווים לנוכח ההוצאות הגדלות, והמציאות החדשה לא תעיק עליכם. כמו כן תוכלו להרגיש שיש לכם הרבה יותר שליטה על המצב כאשר אתם מתוכננים. 

5 כללי ברזל להתנהלות כלכלית נכונה

קחו אחריות על החיים שלכם 

עליכם להכיר במציאות החדשה ולהבין שמעתה הכל תלוי בכם ושרק לכם יש את הכוח לעשות שינוי ולהיערך בהתאם. אם יש לכם כעסים על בני הזוג שלכם, שחררו אותם. הפסיקו עם ההאשמות או עם חיפוש אחר אשמים, קבלו את המצב וצאו לדרך אל עבר ארגון חייכם מחדש.

עבדו בצורה מסודרת 

הכינו לעצמכם טבלת אקסל פשוטה, בה הקפידו למלא את כל ההוצאות שלכם, בין אם מדובר בהוצאות קבועות ובין אם בהוצאות משתנות. כמו כן הכניסו לתוכה את ההוצאות הצפויות שלכם. הכניסו לטבלה את כל המשתנים האפשריים כמו תשלום מזונות, תשלומי ביטוח לאומי וכדומה ונהלו את התקציב שלכם בהתאם.

זה הזמן לשנות סדרי עדיפויות

כאשר המציאות משתנה גם סדרי העדיפויות צריכים להשתנות בהתאם. אם לא תבינו שעליכם לשנות את סדרי העדיפויות שלכם יהיה לכם מאוד קשה להתנהל. לכן ערכו רשימה והתחילו למלא אותה. העניקו עדיפות לדברים שהם פשוט חובה או כאלה שלא ניתנים לשינוי כמו למשל החזרי הלוואות, משכנתא, חינוך של הילדים ועוד. כמו כן על אותו משקל, כתבו אילו דברים פחות חשובים לכם והיכן בדיוק אתם יכולים לצמצם. בסוף, בדקו איפה אתם עומדים וכמה כסף נשאר לכם ועם השארית תוכלו לתכנן את העתיד הכלכלי שלכם.

התנהלו באופן מבוקר

התנהלות מבוקרת היא המפתח לשקט נפשי, לכן עליכם לעשות רישום מדויק של ההוצאות שלכם. הקדישו לנושא זמן אחת לחודש ובדקו מהו התזרים שלכם, היכן אתם עומדים לעומת התכנון המקורי, אילו הוצאות צפויות לכם בחודשים הקרובים וכדומה. לכל אורך הדרך הקפידו להיות כל הזמן עם היד על הדופק כדי להישאר במודעות ובשליטה מלאה. 

טיפחו לעצמכם על השכם

סעיף זה אולי נמצא בסוף הרשימה אך בעל חשיבות גדולה. תדעו לשבח את עצכם ולפרגן לעצמכם על אופן ההתנהלות שלכם ועל הדרך שאתם עושים, קל וחומר אם אתם עושים הכל בכוחות עצמכם וללא שותפים נוספים. 

ולסיום זכרו, הכוח בידיים שלכם

תכנון כלכלי אולי יראה לכם כמו תהליך לא פשוט בהתחלה, אך ככל שתקפידו לעשות זאת, לא תוותרו לעצמכם ותשקיעו מאמץ וזמן בעשייה למענכם, התנהלות שכזו יכולה רק להועיל לכם ולהפוך להרגל מעולה. מניסיון קודם, ברגע שתרגישו שהשליטה בידיים שלכם, יהיה לכם טוב יותר, מה שיהווה קרקע פורייה לצמיחה אישית וגדילה בחיים החדשים שלכם.

בהצלחה!