10 טיפים לזוגיות מאושרת (יותר)

רבים יטענו שאין מתכון קסם לזוגיות מאושרת, ובמידה מסוימת זה אכן נכון. כולם רוצים להיות מאושרים עם בני הזוג שלנו בסופו של יום ולתקשר אתם בצורה חיובית. התקשורת הזוגית כוללת עולם ומלואו, היא תוצר של גורמים שונים החל בניסיון החיים שצברו שני בני הזוג, דרך הערכים שעליהם גדלו, החינוך שקיבלו ועוד.

הניסיון מלמד שניתן בהחלט לשפר את התקשורת בין בני זוג באמצעות הטיפים הבאים להתנהלות זוגית טובה, נכונה, חיובית ומאושרת. 

חשוב להבין – שניכם מגיעים מעולמות שונים

רוב בני הזוג נפגשים במהלך חייהם הבוגרים, לאחר שהתנסו וצברו חוויות שעיצבו אותם לאנשים שהם היום. כתוצאה מכך ההתנהגויות והתגובות לאותה הסיטואציה יכולות להיות שונות. אחד הכלים היותר יעילים לתקשורת זוגית הוא לשים את עצמנו בנעליים של בן או בת הזוג. שאלו את עצמכם, איך אתם הייתם מגיבים לאותה הסיטואציה אילו הייתם מגיעים מהמקום של בן או בת הזוג? כאשר אתם מבינים שההתנהגות או התגובה של בן או בת הזוג שלכם לא קשורה בהכרח אליכם, אלא רק לעובדה שזה כל מה שהם מכירים או יודעים, בהחלט יכולה לגרום לכם לחוש חמלה ולבסס את התקשורת הזוגית.

אל תקבעו עובדות, במקום זאת שאלו שאלות

השתדלו להימנע עד כמה שאפשר מקביעת עובדות נחרצות. החליפו את סימני הקריאה בסימני שאלה ונסו להבין מה חשוב לבני הזוג שלכם, ומה הצורך האמיתי שלהם, מהיכן הם הגיעו למקום הזה ולמה בחרו ללכת לשם. ללא עמדות נחרצות יהיה לכם קל יותר לתקשר, לפתח הבנה הדדית ולבסס את השיח על הצרכים האמיתיים שלכם. 

שתפו את הרגשות שלכם

אחת מאבני היסוד החשובות והבסיסיות ביותר בכל קשר זוגי היא היכולת לתאם ציפיות. חשוב מאוד לזכור שאף אחד מבני הזוג אינו "קורא מחשבות" ולכן אינו יכול לדעת למה אתם מצפים. אם אתם רוצים או מצפים למשהו מבן או בת הזוג, עליכם להגדיר זאת מראש. כאשר אתם מגדירים מראש מה עומד לקרות, או מה הציפיות שלכם, תחוו הרבה פחות אכזבות והתסכולים ותאפשרו לעצמכם לבסס את התקשורת החיובית ביניכם. זכרו שאין תחליף לתקשורת כנה, ישירה ואמיתית.

לעולם אל תאמרו לעולם לא, העדיפו לומר לעיתים

כאשר אתם מטיחים האשמות בבני הזוג ואומרים את המילים "תמיד" או "אף פעם", אתם הופכים את ההתנהגות שלהם לגורפת, מה שיכול להקשות על לקיחת אחריות ויצירת שינוי אמיתי. לכן אל תאמרו "הוא אף פעם לא מפרגן לי" העדיפו לומר: "אני מרגישה לעיתים שאתה לא מפרגן לי". במקום לומר: "היא תמיד לא עוזרת" בחרו לומר: "אני מרגיש לפעמים שאת לא עוזרת לי" וכך תהפכו את התקשורת להרבה פחות כללית ושלילית. 

הקדישו זמן איכות זה לזו

גידול הילדים, עבודה, שגרת החיים, כל אלו ועוד מובילים לשחיקה זוגית ולהתדרדרות של מערכת היחסים. לכן הקפידו להגדיל את זמן האיכות המשותף שלכם וקבעו בלוח הזמנים שלכם יום קבוע שהוא רק שלכם. עשו ביום הזה משהו משותף, השלימו פערים, חזקו את הקשר ותהנו מזמן איכות זוגי בין אם בסרט, בבית קפה, במסעדה או בקורס ששניכם מתחברים אליו.

פרגנו לבני הזוג והעצימו אותם

אנשים רבים נוטים לראות את "מה שחסר" ויש להם קושי אמיתי וגדול לראות את "מה שיש". אם תוכלו לשנות אתה גישה שלכם ולהעצים את התכונות הטובות בבני הזוג שלכם, זה רק ישתלם לשניכם. פרגנו לבני הזוג שלכם בקול רם, בפניהם ולא רק בפני אחרים, דברו גם על הדברים המובנים מאליהם. ותמיד זכרו שמחמאות לא עולות כסף, אך בעלות ערך רב לבני הזוג. 

תלמדו לריב נכון

אפשר לריב, אפשר גם להתווכח, היחסים בין בני זוג חיים ונושמים וריבים הם חלק מהחיים. אבל אל תתנו לכעסים ולריבים להשתלט ולנהל אתכם ואת הזוגיות שלכם. תלמדו כיצד לשלוט בכעסים, איך להתגבר על חילוקי הדעות שלכם וכיצד לפתור קונפליקטים בקשר באופן בריא כך שתוכלו להתפייס ולגדול מכל ויכוח או ריב. 

שימו לב לאופן שבו אתם בוחרים לתקשר

אל תתרכזו בעבר אם אתם רוצים להתקדם לעתיד. כאשר אתם מאשימים את בני הזוג אתם מתרכזים בעבר, מה גם שהתגובה שתקבלו בחזרה תהיה התגוננות והצדקת המעשים, כך שתתקשו לתקן את ההווה ולשפר את העתיד שלכם. לכן שימו לב לצורת התקשורת שלכם וקחו אחריות על המעשים שלכם. רק אם תבינו שגם אתם שותפים למצב תוכלו לשנות אותו ולעשות צעד קדימה. 

הקפידו על תכנון וחלוקה ברורה של תפקידים

גידול ילדים וניהול משק בית משותף זו משימה גדולה ולכן יש חשיבות מכרעת לחלוקת הנטל. הגדירו את התפקידים שלכם באופן ברור, ושימו לב שכל אחד מבני הזוג לוקח על עצמו לבצע את התפקידים שהוא טוב בהם. כאשר אין חלוקה ברובה מהר מאוד תמצאו את עצמכם מתוסכלים וכעוסים. כמו כן הקפידו לפרגן לבני הזוג על העשייה שלהם, אל תיקחו אותה כמובן מאליו. 

אם יש קשיים, טפלו בהם כמה שיותר מוקדם

למדו לזהות בעיות כשהן עדיין קטנות ואל תחליקו פינות או תתעלמו מהמחשבה "שיהיה בסדר". זוגות רבים אינם מטפלים בבעיות שלהם בזמן וסובלים מההשלכות לאחר מכן. אל תפחדו להיעזר בבעל מקצוע, עדיף לנסות לתקן מוקדם מאשר להיכשל כי הגעתם מאוחר מדי. 

לסיכום זוגיות דורשת עבודה והשקעה בלתי נגמרת, אך החדשות הטובות הן שההשקעה משתלמת. בחרו לכם טיפ אחד קטן לשינוי ותוכלו ליהנות מזוגיות מאושרת וחיובית. בהצלחה!